Dieta bezglutenowe wśród celebrytów w programie „Na językach” w TVN

http://www.glutenologia.pl/randki-tuchow/We wczorajszym odcinku Na językach (sezon V, odcinek 1) emitowanego przez TVN pojawił się temat panującej mody na dietę bezglutenową wśród celebrytów. Nie byłoby nic w tym niepokojącego, w końcu usunięcie glutenu z jadłospisu przynosi tylko pozytywne skutki, lecz po raz kolejny specjalista dietetyk odradzał przechodzenia na taką dietę z powodu….. możliwości niedoboru witamin.

Fakt, dieta bezglutenowa nie służy do odchudzania się. Jak niektórzy błędnie uważają, to nie jest kolejna dieta cud na zrzucenie zbędnych kilogramów. Zdarza się co prawda, że sprzyja ona zmniejszenia wagi organizmu, ale często jest też sytuacja odwrotna, wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Ale na litość boską, skąd w ogóle pomysł na to, że gluten to witaminy, że odstawienie glutenu może powodować niedobory witamin czy minerałów?!!!  Gluten to białko, w dodatku bardzo kiepskie pod względem wartości odżywczych, więc odstawienie jego nie powoduje żadnych skutków ubocznych ani niedoborów! Produkty mączne faktycznie zawierają np. sporo witamin z grupy B i wraz z oczyszczaniem z glutenu „oczyszczamy” je również z witamin. Jednak biorąc pod uwagę, że pieczywo i makarony to nie jedyne źródło witamin (dużo więcej witamin jest chociażby w niektórych owocach czy warzywach), nie są to znaczące ilości.

Cytując jednego z wykonawców muzycznych – „nie samym chlebem człowiek żyje”.

sex randki piotrkow tryb bez rejestracji bez logowania
(od 11:35)


Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *