Czym jest smog?

Cyzm jest smog? glutenologia.pl

Zanieczyszczenie powietrza to jedno z największych problemów, z jakimi męczą się miasta. W ciągu ostatnich paru lat świadomość społeczna na temat tego, jak ważna jest ochrona środowiska być być nieco wzrosła, jednakże mało kto naprawdę podejmuje zdecydowane działania. Co więcej, pomimo dużego szumu medialnego na temat smogu, bardzo niewiele osób jest w stanie wytłumaczyć czym tak właściwie jest smog i dlaczego jest taki groźny.

Smog to wynik połączenia paru niefortunnych czynników w jedną, nieprzyjemną całość. Po pierwsze, wynika z zanieczyszczenia powietrza wytwarzanego poprzez spalanie niektórych materiałów. Powoduje to wyrzucanie olbrzymich ilości pyłów w powietrze. Do tego dochodzą też spaliny z pracujących samochodów. Po drugie, smog jest też wynikiem pogody. Przy braku wiatru i dużej wilgotności powietrza, wszystkie te pyły, spaliny i inne związki w powietrzu zaczynają opadać. Brak wiatru sprawia, że gęstnieją ponieważ powietrze stoi w miejscu – powietrze, którym oddychają miliony osób. W efekcie, każda z tych osób przy każdym oddechu pobiera dziesiątki różnych związków chemicznych do swoich płuc. W najlepszym przypadku, spowoduje to lekkie podrażnienie dróg oddechowych, niewielki kaszel, dyskomfort. W najgorszych przypadkach może spowodować nawet śmierć, co niestety zdarza się wielu osobom każdego roku podczas dni, w które panuje najwyższy poziom smogu w powietrzu. Kwestia smogu nie dotyczy więc tylko środowiska, ale przede wszystkim wpływa na zdrowie wszystkich ludzi. Zatem warto dbać o środowisko.

Najważniejsze zdrowie

Zdrowie jest ważne dla każdego z Was. Chyba nie chcecie narzekać na różne przypadłości, przez które możecie mieć mniej sił i być podatni na inne choroby. Warto więc dbać o siebie oraz o swoich bliskich. Na pewno wiele razy słyszeliście o jednym z tematów, który związany jest z ochroną środowiska. A mianowicie chodzi o jakość powietrza, które jest na dworze. Wiele osób mówi, że przynajmniej raz dziennie musi wyjść na chwilę na spacer, aby się lepiej poczuć, lepiej rozkręcić się do działania. Łyk świeżego powietrza lepiej robi na nasze głowy, na myślenie. Jednak czy ten łyk powietrza jest dla nas zdrowy? Czy zawsze jest on taki świeży i rześki, jak my o tym myślimy? Niestety, ale tak nie jest. W ostatnich czasach, w powietrzu zaczęła pojawiać się bardzo duża ilość smogu. Są to takie ilości, które znacznie przewyższają normy, przy których ludzie mogą swobodnie spacerować po dworze. Są to tak ogromne ilości, że sami przyznacie, że nie czujecie już takiej świeżości, jaką byście chcieli, jaka by Was nakręciła do działania. Dzieje się tak poprzez kominy z fabryk, które nie maja założonej odpowiedniej ochrony. Również auta, które są na ulicach przyczyniają się do tego, że normy są znacznie przekroczone. Niestety, ale ochrona środowiska w naszym kraju bardzo upadła i niewiele osób decyduje się na to, aby o nie dbać. A jeżeli nikt nie chce tego robić, to nasze powietrze cierpi. Co za tym dalej idzie, na tym cierpimy również my. Wdychamy to nieświeże powietrze, a nasz układ oddechowy narażony jest na choroby.

Autor artykułu: Janusz Rogowski
Piszę na temat środowiska i jego oddziaływania na nasze życie. Współpracuję podczas pisania z firmą Lemitor.

 


Komentarze

komentarzy