Objawy

Alergia na gluten może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jej objawy są natomiast bardzo różnorodne i zmienne w zależności od  wieku i typu reakcji występującej u alergika. Reakcja natychmiastowa, zależna od specyficznych dla glutenu przeciwciał w klasie IgE, może objawiać się patologiami ze strony układu pokarmowego lub oddechowego: wymiotami, biegunką, wodnistym katarem albo skurczem oskrzeli. Do innych należą natomiast: wstrząs anafilaktyczny, pokrzywka skórna lub zmiany o typie atopowego zapalenia skóry. Reakcje te mogą nastąpić już po kilku minutach od zjedzenia produktu zawierającego tą mieszaninę białek roślinnych. Reakcja typu późnego, może wystąpić natomiast od kilku do kilkudziesięciu godzin. Główną odpowiedzią organizmu jest głównie biegunka lub objawy skórne.

U dzieci, o wiele częściej niż u dorosłych alergików, występują zmiany skórne, które są dominującym objawem alergii na gluten. U nich także, nietolerancja ta, szybko może ustąpić. W przypadku osób dorosłych alergia objawia się najczęściej pokrzywką, obrzękiem naczynioruchowym, wstrząsem anafilaktycznym albo biegunką. W przeciwieństwie do najmłodszych, schorzenie to może ciągnąć się latami. Dorośli alergicy, co oczywiste, potrzebują także większej porcji glutenu, by reakcja nastąpiła – najczęściej potrzebne jest co najmniej 10 gramów tej substancji.


2 myśli do „Objawy”

  1. Szansa i nadzieja dla chorych sa trwajace na calym swiecie badania majace na celu nie tylko znalezienie cudownego preparatu, ktory pozwoli pokonac tocznia, ale takze szukajace odpowiedzi na temat przyczyn tej choroby.

  2. Musze się wam pochwalic w końcu zrzuciłam – 8 kg. Przeszukalam chyba caly polski internet zeby znalezc coś na odchudzanie i
    znalazlam. Wpiszcie sobie w google: xxally radzi jak szybko schudnac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *