Śpij spokojnie, czyli jak zachować dobry sen

Glutenlogia: Śpij spokojnie, czyli jak zachować dobry sen

Problemy ze snem są obecnie powszechną chorobą cywilizacyjną, która w dużym stopniu spowodowana jest przez stres. Z drugiej strony jednak brak snu powoduje przemęczenie, które może dodatkowo ten stres potęgować i tak tworzy się zamknięte koło. Jeżeli się w nim znaleźliśmy, trzeba jak najszybciej znaleźć sposoby, by je przerwać! Niniejszy artykuł zawiera garść cennych wskazówek, które mogą zdecydowanie to ułatwić.

Regularność dla dobrego snu

Kluczowym aspektem dla osób walczących z problemami ze snem jest regularność – warto kłaść się codziennie o tej samej porze i o tej samej porze wstawać. Jeśli chodzi o to drugie, porę wstawania może wyznaczyć praca, natomiast osoby, które nie mają wyznaczonych godzin pracy powinny wyznaczyć sobie w miarę wczesną porę wstawania i nastawić na ustaloną godzinę. Natomiast jeśli chodzi o porę kładzenia się do łóżka, istotne jest wprowadzenie odpowiedniego rytuału, który pozwoli właściwie nastawić się na zaśnięcie. Może on obejmować np.:

  • medytację
  • czytanie relaksujących książek
  • słuchanie spokojnej muzyki
  • ciepłą kąpiel

Przed snem należy unikać zaś:

  • korzystania z urządzeń elektronicznych (emitowane przez nie światło zaburza naturalny rytm organizmu)
  • picia alkoholu – wydaje się, że alkohol może pomóc zasnąć, jednak jest to sen płytki, który urywa się po kilku godzinach
  • picia kawy – kawę można pić najpóźniej wczesnym popołudniem

Stworzenie rutyny i wprowadzenie zawierającego szereg elementów uspokajającego rytuału pozwala wyciszyć się przed snem i z czasem wprowadzić układ nerwowy w stały rytm, który sprzyja zasypianiu.

Dieta i ćwiczenia – bez tego się nie wyśpisz!

Dobry sen to nawyki wprowadzane nie tylko tuż przed snem, ale też w ciągu dnia. Aby cieszyć się odżywczym snem, należy zadbać o:

  • aktywność fizyczną – bardzo istotne dla osób wykonujących pracę biurową! Regularna aktywność fizyczna bardzo pozytywnie wpływa na jakość snu, jednak nie poleca się ćwiczeń w godzinach wieczornych, ponieważ może to spowodować nadmierne rozbudzenie układu nerwowego
  • dietę – szczególnie tuż przed snem należy unikać produktów bogatych w węglowodany, ciężkostrawnych natomiast polecane produkty to brązowy ryż, kasze, warzywa i owoce. Warto postawić na ryby takie jak łosoś, makrela i sardynki. Warto pamiętać o tym, by jeść raczej lekkie kolacje – sałatka jest o wiele lepszym pomysłem niż na przykład kebab

Wprowadzenie w życie powyższych wskazówek pozwala nie tylko zdecydowanie ulepszyć sen, ale i poprawić swój ogólny stan zdrowia. Dlatego warto się za to zabrać już teraz.

Zbawienna zmiana nawyków

Jeżeli doświadczasz przewlekłych problemów ze snem, istnieje możliwość, że są one spowodowane wieloma latami błędnych decyzji dotyczących stylu życia. Dlatego na szczęście w dużej części przypadków tego rodzaju kłopoty można rozwiązać poprzez gruntowną zmianę nawyków. Jest to niewątpliwie ciężka praca, jednak niewątpliwie warto ją podjąć, by móc znowu zakosztować prawdziwego odpoczynku.

Artykuł przygotowano z pomocą strony: CenterMedi.pl


Komentarze

komentarzy