Rola psychologa w XXI wieku

glutenologia.pl - dziecko u psychologa

Psycholog w obecnych czasach ma  dużo do powiedzenia. Z  psychologiem można się spotkać w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, w  sądzie, w Poradni Zdrowia Psychicznego czy na  meetingu w firmie. Rola psychologa jest szeroka. Obejmuje doradztwo personalne, przedłożenie  opinii do sądu,  pomoc skłóconym rodzinom, czy wyprowadzanie dziecka z autyzmu. Psycholog ma wiele do powiedzenia gdy chodzi o terapię uzależnień czy walkę z przemocą w sieci, w domu lub handlem żywym towarem. Każdy ma dostęp do psychologa i może korzystać z jego doradztwa albo podjąć dłuższą terapię. Współczesna psychologia ma wiele do zaoferowania.

Pomoc psychologa dla osób zagubionych, uzależnionych od sieci

Czasy technologii i informacji spychają na dalszy plan problem psyche co rodzi wiele frustracji i kłopotów. Współczesny człowiek gubi się w zakamarkach swojej duszy, gdyż jest wystawiony na wpływy sieci i najnowszych modeli komórek. Dla każdego dostępny jest internet, a wraz z nim dostęp do portali społecznościowych i stron www ( w tym także z przemocą i z zagadnieniami ze sfery tzw. zakazanej). Wielu młodych ludzi serfując w sieci zapomina o najbliższych, gdyż gry komputerowe i rozmowy na czacie tak ich pochłaniają, iż realny świat pozostaje gdzieś w dali. Psycholog nie raz doradza zatroskanym rodzicom jak można pomóc dziecku gdy godzinami tkwi w komputerze. Z drugiej strony współczesny psycholog musi iść za nowinkami technologicznymi, gdyż sama wiedza o psychice człowieka nie wystarcza, by go zrozumieć, gdyż ta wszechobecna technologia staje się punktem zapalnym wielu schorzeń z kręgu psychiatrii i psychologii.

Problem siecioholizmu

Psycholog musi wiedzieć co to siecioholizm, co to gra komputerowa i co to uzależnienie od hazardu w internecie. Teraz nie tylko gra się w gry dla dzieci i młodzieży, ale gra w pokera czy black jacka. Dla wielu dostępne jest też kasyno z ruletką. Wszystko oferuje internet dla osób, które nie muszą wychodzić z domu, aby poczuć się lepiej stawiając na czerwone, czy czarne. Do domów wkrada się podstępnie coraz to nowsza forma relaksu z pogranicza hazardu i gier internetowych. Psycholog w związku z tym musi znać problem od drugiej strony, czyli od strony przykrych konsekwencji dla tych, którzy się angażują w takie lub inne zabawy w sieci.

To czy gra się w realu czy w sieci powoduje podobne skutki, czyli zespół uzależnienia od gier i hazardu. Dla osób, cierpiących na niedobór serotoniny, co przejawia się z zachowaniu kompulsywnym, agresywnym ze skłonnością do kradzieży i nałogowego hazardu – ruletka w sieci jest przysłowiowym smakołykiem, po, który bardzo chętnie sięgają.

Zadaniem psychologa jest zdiagnozować ten problem i znaleźć możliwe drogi wyjścia z niego. Psycholog na terapii, krok po kroku poprowadzi delikwenta i wskaże mu sposoby na poradzenie sobie z uzależnieniem.

Psycholog pomaga on-line

Obecnie nową formą pracy wielu psychologów jest pomoc on-line. Gdy ktoś nie ma czasu pójść do psychologa do gabinetu po prostu może poprzez ten „ niebezpieczny” internet porozumieć się z psychologiem. Poprzez znane komunikatory takie jak Skype czy GG można się swobodnie porozumieć i uzyskać pomoc. Każda rzecz może być przecież w sposób pożyteczny wykorzystana. Dzięki kamerce internetowej można się widzieć w trakcie terapii i nawiązać dobry kontakt z psychologiem. Głośnik pomoże w kontakcie słownym.

Psycholog pomaga ofiarom przemocy

Inna forma pomocy to udzielanie wsparcia osobom, które czują, iż są ofiarą przemocy lub mogą być przehandlowane jako żywy towar. Tu pomoże błękitna linia. Każdy może napisać tam maila i opisać po krótce swoje problemy. Jedni mają problemy z rodziną, inni są źle traktowani w pracy, a inni stają się obiektem do seksualnego wykorzystania.

Znane są przypadki, iż pod postacią oferowania pracy za granicą przy zbiorach truskawek wywozi się kobiety do domów publicznych. Tak zamykane i źle traktowane zmusza się do prostytucji. Handel kobietami działa. W tym procederze biorą udział różne osoby a sprawa rozwija się od dziwnych telefonów w stylu „ czy zamawiała pani wizytę alfonsa do domu” po podjeżdżanie przy chodniku podejrzanych aut i otwieranie drzwi aby po prostu tam wsiąść, widząc kogoś znajomego. To jest akurat przykład z życia wzięty który opowiadała mi znajoma. Telefon o którym piszę dostała w nocy o 24 na Wielkanoc. Było to takim szokiem, iż nie mogła do siebie dojść przez kilka dni. W tym przypadku ktoś zadzwonił i w jej imieniu zamówił jej płatną zabawę seksualną. Tak się zaczynają żarty, które nabierają coraz to gorsze barwy.

Rozmowa z psychologiem leczy uszkodzony ośrodek emocji – hiopkamp

Psycholog ma duże pole do popisu. W jednym z pism Psychiatrii Polskiej podano, iż rozmowa z psychologiem prowadzona w odpowiedni sposób leczy uszkodzony ośrodek emocji, czyli hipokam tak samo, albo lepiej jak leki. Dlatego warto skorzystać z pomocy, którą jest życzliwa rozmowa z fachowcem, psychologiem, gdyż na pewno pomoże w tym ,by opanować swoje zaburzone nastroje i odczucia. Gdy choroba jednak zaczyna się niepokojąco rozwijać warto pójść do psychiatry i wesprzeć się lekami. Wtedy współpraca psychologa z psychiatrą przyniesie lepszy efekt.

Psycholog leczy w ośrodkach uzależnień

Gdy chodzi o uzależnienia to wielu psychologów poleca terapię w ośrodkach odwykowych , terapie AA dla alkoholików lub hazardzistów. Tam można uzyskać skuteczną pomoc. Zajęcia są prowadzone grupach i indywidualnie a pomoc obejmuje sferę psyche i somę, czyli leczy się uzależnienie i chore narządy. W przypadku alkoholików jest to np. chora wątroba , serce lub trzustka. Dlatego oprócz wizyt u psychologa dostępna jest pomoc internisty oraz psychiatry.

Psycholog leczy hazardzistów

Hazardziści też mają podobne spotkania jak AA dla chorych na alkoholizm. Jest to terapia 10 kroków, którą każdy musi przejść aby zrozumieć swoją chorobę. Hazard jest groźny gdyż naraża na bardzo duże koszty. Jednak jak piszą książki przyjemność, którą się odczuwa gdy patrzy się na kręcącą się ruletkę jest tak duża, iż traci się kontrolę nad swoim zachowaniem. W tym przypadku hazardzista codziennie odczuwa tzw, nudę a jedynie dreszczyk emocji przy oczekiwaniu na wynik zakładu daje mu dozę przyjemności – dobrego samopoczucia. To powoduje, iż idzie do kasyna pomimo tego, iż wie że może stracić sporo pieniędzy. Określa się to jako” spłukanie się z forsy.” W terapii trzeba rozbudzić inne źródła odczuwania przyjemności i leczyć hazardzistę ze stanu monotonni życia lub tzw. nudy.

Psycholog pomaga gdy chory ma za dużo problemów

Tak jak w każdym uzależnieniu tak i w hazardzie pozostaje problem nawrotów i dlatego terapia staje się koniecznością wyznaczoną na dłużej. Hazardzistę trzeba wspierać, pomagać mu w kłopotach, w rozwiązywaniu problemów gdyż tylko wtedy nie będzie on odczuwał nudy plus zniechęcenia do codziennego życia. Gdy choć trochę pokona swoje uzależnienie wyjdzie na prostą nawet wtedy gdy będzie w stanie zagrożenia czyli HALT, Hungry, ( głodny), Angry ( zły), Lonely( samotny), Tired ( zmęczony) .

Rola psychologa to pomoc, by chory nie znalazł się sam z problemami i aby miał do kogo pójść i porozmawiać. Psycholog nakreśli mu drogi wyjścia z tzw. dołka aby mógł ominąć newralgiczne punkty na swojej ścieżce życiowej.

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Małgorzatę Ignaszak z SUI Psychologia Coaching z Poznania.


Komentarze

komentarzy