Nadmierne wypadanie włosów – jak je zahamować?

glutenologia.pl - nadmierne wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem, jednak jeśli w miejsce wypadniętego włosa nie pojawia się nowy, nasza fryzura zaczyna być coraz bardziej przerzedzona. Chociaż łysienie może być dziedziczne, to jego przyczyną bywają także zaburzenia hormonalne, niektóre leki i schorzenia, nieprawidłowo zbilansowana dieta, palenie papierosów oraz stres. Co więc zrobić, jeśli wypadanie włosów stanie się uciążliwym problemem?

Kiedy możemy mówić o nadmiernym wypadaniu włosów i gdzie szukać pomocy?

Istnieje pewien domowy test, dzięki któremu można sprawdzić, czy łysienie może być naszym problemem. Należy włożyć obie dłonie we włosy, tak jakbyśmy chcieli je przeczesać, a następnie pociągnąć za nie kilkakrotnie. Jeśli po każdym takim pociągnięciu w naszych dłoniach pozostają włosy, to należy skontaktować się z lekarzem. Leczeniem łysienia zajmuje się trycholog, który jest specjalistą od schorzeń skóry głowy i włosów. Nie lekceważmy problemu wypadających włosów, ponieważ może być to objaw znacznie poważniejszej choroby. Jak najszybsze rozpoznanie przyczyny owej dolegliwości pozwoli na ocalenie naszych cennych kosmyków i uchroni nas przed dalszym postępowaniem choroby.

Sposoby na zahamowanie zatrzymania włosów

Dobrej jakości odżywka do włosów

Przerzedzające się włosy to zmora coraz większej liczby osób. Okazuje się, że ich prawidłowa pielęgnacja jest w stanie zredukować wypadanie włosów. Warto postawić na odżywki posiadające w składzie proteiny, keratynę, cynk, witaminę A, E oraz B6. Godne polecenia są też preparaty zawierające komórki placenty oraz cystynę.

Proteiny pozwalają uzupełnić ubytki powstałe w strukturze włosa. Wnikają one w głąb włosa, dzięki czemu zyskuje on sprężystości i objętości. Z kolei cynk odpowiada za kondycję mieszków włosowych, wzmacnia je, a dodatkowo jest niezbędny do utrzymania prawidłowego poziomu tłuszczu na skórze głowy. Niedobory tego pierwiastka mogą powodować problemy z łupieżem. Keratyna z kolei przywraca włosom kondycję, sprężystość i blask. Witamina B6 wpływa na poprawę wzrostu włosów, wzmacnia je i odżywia. Natomiast witamina A oraz E wpływają na prawidłowe nawilżenie oraz odżywienie struktur włosów, wzmacniają je i tworzą bariery ochronne. Cystyna jest natomiast aminokwasem dostarczającym siarkę, która jest niezbędna do prawidłowej budowy włosa.

Pobudzanie krążenia za pomocą naświetlania

Naświetlanie to bezbolesny i skuteczny sposób na poprawienie krążenia krwi, co przyczynia się do zwiększenia porostu włosów. Chociaż na satysfakcjonujące efekty przyjdzie nam trochę poczekać, to warto rozważyć ową metodę. Sprawdzi się też masaż głowy.

Mezoterapia pobudzająca mieszki włosów

Mezoterapia jest zabiegiem polegający na nastrzykiwaniu skóry głowy specjalnymi substancjami. Wykorzystuje się go przede wszystkim do odmłodzenia skóry twarzy, ale zabieg ten sprawdza się także jak najbardziej w celu pobudzenia mieszków włosowych do pracy. Leki do mezoterapii są dobierane indywidualnie na podstawie trychogramu. W celu przeprowadzenia mikroskopowej oceny włosów należy odwiedzić trychologa. Podczas mezoterapii wprowadza się do mieszków włosowych lecznicze preparaty za pomocą cienkich igiełek, dzięki czemu włosy są pobudzone do wzrostu.

Jeśli wypadanie włosów spowodowane jest łysieniem androgenowym, to stosowane są tabletki, które blokują przekształcanie się testosteronu w DHT. Najczęściej przepisywane są minoxidil czy też finasteryd. Oba są dostępne na receptę.

Przeszczep, czyli ostatnia deska ratunku

Jeśli wszystkie inne metody zawiodą, to pozostaje nam przeszczep włosów, który polega na pobraniu pasemek włosów z głowy i wszczepieniu ich w miejsca, gdzie doszło do przerzedzenia się włosów. Podczas jednego zabiegu można przenieść około dwóch tysięcy fragmentów skóry, a wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zaletą przeszczepu jest to, że możemy liczyć na trwały efekt, a gdy włosy odrosną, przypominają nasze naturalne.

Więcej na temat higieny, dbania i leczenia włosów na stronie drtrycholog.pl


Komentarze

komentarzy