Kosmetyczne zastosowanie olejów. Po które olejki warto sięgnąć w pielęgnacji?

glutenologia.pl - sposoby olejowania włosów

Dziś coraz częściej olejki królują w składach kosmetyków pielęgnacyjnych. Dlaczego producenci tak chętnie wzbogacają nimi swoje produkty? Naturalne oleje mają bardzo wiele różnorodnych właściwości i doskonale wpływają na stan skóry, włosów oraz paznokci.

Jeszcze do niedawna oleje wykorzystywaliśmy wyłącznie w kuchni, czerpiąc z nich korzyści zdrowotne. Zaczęliśmy wykorzystywać olejki w pielęgnacji stosunkowo niedawno. Tak naprawdę inspiracją okazała się indyjska tradycja. Hinduski od wieków wykorzystują oleje w pielęgnacji, ponieważ wiedzą, że np. olejowanie włosów to najlepsza kuracja uzdrawiająca i upiększająca. Aktualnie w kosmetyce wykorzystuje się kilkaset różnych olejów, dlatego na własnej skórze, włosach, paznokciach, a nawet rzęsach możemy się przekonać, co daje olejowanie.

Wśród setek różnych olejów (także eterycznych) królują trzy, które są najczęściej wybierane przez kobiety. W niektórych przypadkach chodzi o niską cenę, w innych o kompleksowe działanie. Oto najpopularniejsze oleje kosmetyczne, po które warto sięgnąć.

Olejek arganowy

Tak naprawdę nie ma drugiego tak popularnego na całym świecie oleju. Arganowy często bywa nazywany płynnym złotem Maroka, ponieważ: jest drogi i wartościowy jak złoto, a pozyskuje się go wyłącznie na marokańskich plantacjach drzew arganowych. Oryginalny olej arganowy nawet z wyglądu przypomina złoto – jest złocisty i klarowny. Nierafinowany pachnie orzechowo. Można stosować go w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Jak działa? Włosom zapewnia termoochronę i regeneruje. Na skórą działa jak filtr przeciwsłoneczny i zapobiega utracie nawilżenia.

Olejek kokosowy

Drugi co do popularności jest olej kokosowy, który wytłacza się z jasnego miąższu kokosów. Czasami bywa mylnie nazywany olejem palmowym. W formie tłoczonej na zimno i nierafinowanej przypomina jasne, kremowe masło. Rozpuszcza się w kontakcie ze skórą, dlatego doskonale sprawdza się jako zamiennik balsamu. Skórze zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, łagodzi podrażnienia i wygładza. Sprawdza się na cerze trądzikowej, ponieważ działa antybakteryjnie. Za to włosom odpowiada tylko, jeśli są niskoporowate i zaleca się używać go wyłącznie na skórę głowy lub do ochrony końcówek przed rozdwajaniem.

Olejek rycynowy

Ostatni olej jest bardzo niepozorny, zwłaszcza że kupimy go w aptece jako środek na problemy żołądkowe. Jest bardzo tani, dlatego warto stosować go zarówno solo, jak i w połączeniu z innymi olejkami. Znany jest przede wszystkim z tego, że przyspiesza wzrost włosów i rzęs, a także hamuje ich wypadanie. Jednak ze względu na gęstość zaleca się wcieranie go tylko w skórę głowy lub komponowanie z innymi składnikami pielęgnującymi. Cerze może przywrócić blask i miękkość, natomiast paznokcie wzmocnić i wygładzić.


Komentarze

komentarzy