Jesteś mało wydajny w pracy? Zadbaj o siebie

GLUTENOLOGIA - Jesteś mało wydajny w pracy? Zadbaj o siebie Jesteś mało wydajny w pracy? Zadbaj o siebie

Czujesz się od dłuższego czasu przemęczony i apatyczny? Masz problemy z koncentracją i wypełnianiem obowiązków służbowych?

Najprawdopodobniej twój organizm dopomina się większej uwagi! Jeśli o niego wreszcie nie zadbasz, problemy z wydajnością w pracy pogłębią się, co z pewnością nie spodoba się pracodawcy.

Przyczyny obniżenia wydajności pracownika

Gorsze dni w pracy zdarzają się każdemu, dlatego zaniepokojenie powinny wzbudzić dopiero długo trwające problemy z wydajnością. Ich przyczyny mogą być różne. Bardzo często wynikają one ze złej atmosfery w pracy lub osobistych problemów pracownika. Jednak dużo częściej winowajcą jest zaniedbany organizm. Mało kto sobie zdaje sprawę, że nasz tryb życia i niezdrowe nawyki mają na niego kolosalny wpływ.

Lista grzechów pod tym względem jest długa i obejmuje:
• Niedostarczanie organizmowi wartości odżywczych w odpowiedniej ilości
• Palenie papierosów
• Picie zbyt dużej ilości kawy
• Częste sięganie po napoje alkoholowe
• Mała ilość snu
• Brak ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu

Źle odżywiony, niedostatecznie dotleniony i nierozruszany organizm daje o sobie znać uczuciem ciągłego zmęczenia, obniżeniem koncentracji i problemami z pamięcią. U osób prowadzących siedzący tryb życia dodatkowo pojawiają się problemy z kręgosłupem, nadwaga, a nawet depresja. Cierpiący na taki zespół objawów pracownicy nie angażują się w pracy i są mniej efektywni, a ich obecność w pracy nazywana jest bierną obecnością.

Sposoby na odzyskanie wigoru

Aby znowu cieszyć się energią w pracy, należy jak najszybciej zacząć dbać o swoje zdrowie. W pierwszej kolejności należy odstawić alkohol i papierosy, po które wiele osób sięga, widząc w nich prostą metodę na walkę ze stresem. Tymczasem najlepszym lekarstwem na stres jest ruch! Regularna aktywność fizyczna uodparnia organizm na stresujące sytuacje, a dodatkowo daje za każdym razem potężny zastrzyk energii. Oprócz tego warto zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę. Zamiast dostarczać organizmowi energii przy pomocy cukrów prostych, lepiej jest polubić węglowodany złożone, które dają dłuższy efekt, a przy tym nie wpływają na szybki przyrost masy ciała. Do przywrócenia wigoru i wydajności w pracy przydają się w diecie produkty zawierające magnez, witaminy z grupy B oraz selen, które wpływają na pracę układu nerwowego, zapobiegają depresji i uczuciu zmęczenia. Właściwą dietę oraz trening trudno samodzielnie opracować, dlatego warto to zadanie powierzyć specjaliście, którym jest trener personalny. Podczas konsultacji bierze on pod uwagę stan zdrowia klienta oraz jego indywidualne potrzeby i na tej podstawie sporządza plan dietetyczny i treningowy. Zwykle jest on rozłożony na wiele miesięcy, ponieważ jego celem jest trwała zmiana stylu życia. Osoby korzystające z pomocy trenera uczą się przyrządzać zdrowe i smaczne posiłki, a także odnajdują aktywność fizyczną sprawiającą im radość, dzięki czemu nowy sposób odżywiania i ruch stają się ich nowym sposobem na życie, także po zakończeniu współpracy z trenerem. Dzięki temu mogą cieszyć się szczupłą sylwetką i wigorem, który szybko przekłada się na wysoką efektywność w pracy.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez trenera personalnego Mateusza Kokoszkę, specjalizującego się w organizacji treningów personalnych we Wrocławiu.

 


Komentarze

komentarzy