Gdzie kupimy żywność ekologiczną?

gdzie kupimy żywność ekologicznąChoć produkty ekologiczne wciąż uważane są za produkty niszowe, zarezerwowane dla wąskiej grupy klientów z bardziej zasobnym portfelem lub bardziej świadomych skutków spożywania żywności produkowanej masowo, to jednak coraz większa liczba sklepów decyduje się na wprowadzanie do swojej oferty żywności z symbolem EKO lub BIO.

Aktualnie z tego typu ofertą możemy spotkać się już nie tylko w wielkich hipermarketach, w których od dawna funkcjonują specjalne działy ze zdrową żywnością, ale także mniejszych osiedlowych dyskontach, gdzie pojawiają się regały z owocami i warzywami BIO, a także z innymi produktami żywnościowymi, które powszechnie zalicza się do kategorii zdrowej żywności. A gdzie jeszcze taką zdrową żywność możemy kupić?

Dawniej najlepszym miejscem do znalezienie ekologicznych, maksymalnie naturalnych produktów żywnościowych były miejskie targowiska, na których swoje produkty oferowali okoliczni rolnicy. Dziś takich targowisk w dużych miastach praktycznie już nie ma, a i współczesna produkcja rolnicza ma zupełnie innych charakter niż było to jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Dziś rolnicy, także ci indywidualni, stawiają przede wszystkim na ilość, a tak nakreślonego celu nie da się osiągnąć bez stosowania różnego rodzaju wspomagaczy, środków ochrony roślin, a w przypadku chowu zwierząt, specjalnych pasz nasączonych różnymi substancjami, które przyspieszają wzrost i ograniczają ryzyko wielu chorób u zwierząt hodowlanych. Wytworzona w takich warunkach żywność z pewnością nie mieści się już w kategoriach żywności ekologicznej. Jeśli rzeczywiście poszukujemy zdrowej żywności, musimy skupić się na gospodarstwach, które nie korzystają z tego typu wspomagaczy i posiadają certyfikat gospodarstwa ekologicznego.

W wielu miejscach, zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich, już dziś spotkać można stacjonarne sklepy spożywcze handlujące wyłącznie produktami ekologicznymi i tzw. zdrową żywnością. Jeśli jednak jesteś z mniejszej miejscowości, dostęp do tego produktów masz w zasadzie ograniczony do oferty przygotowanej przez wspomniane na wstępie ogólnopolskie sieci dyskontów lub hipermarketów. Nic jednak nie stroi na przeszkodzie, by skorzystać z oferty sklepów internetowych. W tym przypadku mamy możliwość zakupienia wielu produktów w kategorii zdrowa żywność i żywność ekologiczna. Z oczywistych względów nie będą to jednak świeże warzywa, owoce, produkty nabiałowe czy mięsne, ponieważ ich dostawa byłaby niezwykle utrudniona. Odwiedzając tego typu sklepy można jednak zaopatrzyć się w szereg produktów suchych lub częściowo przetworzonych, które mogą stanowić bazę dla zdrowej kuchni w każdym domu. Pozostałych produktów żywnościowych, w ich świeżej formie, najlepiej szukać w okolicznych gospodarstwach rolnych, oczywiście najlepiej tych certyfikowanych. Część żywności możemy również wyprodukować samodzielnie, jeśli tylko dysponujemy własną, nieco oddaloną od głównych szlaków komunikacyjnych działką. Samodzielna uprawa warzyw i owoców jest zajęciem pracochłonnym, ale przynajmniej mamy gwarancję, że korzystamy z produktów w pełni ekologicznych, wyprodukowanych bez udziału oprysków czy nawozów sztucznych.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez eko sklep online bioSmak.com.pl specjalizującym się w sprzedaży zdrowej żywności i promowaniu zdrowego trybu życia.

 


Komentarze

komentarzy